Göz dolduran köpekbalığı kurtarma operasyonu

404
0
Okuma süresi: < 1 dakika

ABD’de kumsala vuran yavru büyük beyaz köpekbalığı, tatilcilerin ve sahil güvenliğin yardımıyla hayatta kaldı.

Köpekbalıklarına karşı insanların tutumu çok çelişkili bir yönümüzü ortaya koyuyor. Bir yandan başta güneydoğu Asya olmak üzere çorba ve et olarak tüketilen köpekbalıkları her yıl 100 milyondan fazlası avlandığı için nesli tükenen hayvanlar listesine girerken, ABD’de artan saldırılar nedeniyle giderek korkulan bir unsur haline geliyorlar.

Ancak hem barbarca tüketim kültürü, hem de yakın zamanda neden oldukları zayiatlar yardıma muhtaç bir köpekbalığına karşı insanlığın tereddüt etmesine neden olmuyor; ki bu çok sevindirici.

Baygın balık suya bırakıldı

Massachusetts’in Catham kasabasındaki Cape Cod kumsalında yaşanan kurtarma operasyonu, büyüdüklerinde son derece korkutucu bir hal alan büyük beyaz köpekbalıklarından henüz yavru olan bir tanesini hayata döndürdü. Yaklaşık 2,1 metre boyundaki köpekbalığı kumsala vurduktan sonra ölmemesi için solungaçlarına kovayla su boşaltıldı. Ardından kuyruğundan iple çekilerek suya sokuldu.

Baygın olan balık, sahil güvenlik yetkililerinin çabasıyla kayığa bağlanarak derin sulara çekildi ve kendine geldiğinde serbest bırakıldı. Kendisinin insanlara saldırmayacak yeni köpekbalıkları üretmesini umalım…