Ana sayfa Teknoloji Hi-Tech Facebook, kullanıcıların evini gösteren harita hazırlıyor

Facebook, kullanıcıların evini gösteren harita hazırlıyor

658
0

Geleceğin sanal gerçeklik ve yapay zekaya dayanacağını belirten Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, sosyal medyanın gücüyle kontrolü altına aldığı ‘müşterilerini’ şimdi harita üzerinde işaretlemeye başladı. Zuck, kim nerede oturuyor haritasını yapay zeka laboratuvarlarının yardımıyla hazırlıyor.

Zuck’un amacı, küresel internet projesi internet.org’un güçlenmesini sağlamak. Hazırlanacak olan harita, Facebook kullanıcılarının konumuyla beraber bulundukları konumdaki internet bağlantısının gücünü de gösterecek. Böylece, dünya nüfusunun internet erişimi bulunmayan yüzde 10’luk kısmına nasıl bir çözüm sunulacağı araştırılacak.

Facebook’un emperyalist bir plan olmakla eleştirilen internet.org projesinin arkasındaki Connectivity Lab, drone, uydu ve lazer teknolojisinin yardımıyla başlıca kırsal alanlara bedava internet iletmeyi amaçlıyor. Google, SpaceX, Samsung ve Airbus de bağımsız olarak üzerinde çalıştığı proje, Facebook’a en az 700 milyon dolar maliyete mal olacağı gibi, uzun bir Ar-Ge süreci gerektiriyor. Her ne kadar Facebook’un bu projeyi askıya aldığı sanılsa da, NASA desteğiyle devam eden çalışmalara Samsung’un da katılması olası. Zuck, Barcelona’da düzenlenen MWC 2016’da Galaxy S7’nin tanıtımda sahneye çıkmış ve sürpriz bir işbirliği için sinyal vermişti.

Facebook'un gökten internet indirecek Aquila drone'u. [Facebook]
Facebook’un gökten internet indirecek Aquila drone’u. [Facebook]

Büyük Veri ve yapay zekanı bileşimi

Facebook, oluşturulacak harita ile Wi-Fi hotspot ve diğer internet teknolojilerinin kurulacağı bölgeleri belirlemek istiyor. Bu sayede, bedava internet hizmetiyle kolları 1,6 milyara ulaşan Facebook ahtapotunun kucağına daha fazla insan düşecek. Yapılan çalışma ise ileri teknoloji alanında oldukça etkileyici.

Connectivity Lab, haritanın oluşturulması için Facebook veri bilimi, makine öğrenimi ve yapay zeka birimleriyle birlikte çalışıyor. Araştırmacı grubu, bugüne kadar 20 ülkede 21,6 milyon metrekare alanı taradı. Elde edilen 350 TB büyüklüğündeki veri, Facebook’un yüz tanıma teknolojisi kullanılarak insanların yaşadığı yerleri işaretlemekte kullanıldı.

Facebook, bu aşamada hiçbir profil fotoğrafının kullanılmadığını belirtti.

Görüntü analizleri, harita üzerinde ‘insanlara ait olan yapılar ile insan barındırma olasılığı düşük yapıları’ birbirinden ayırdı. İnsanlara ait yapıların belirlenmesinin ardından, nüfus verileri kullanılarak her binada kaç kişinin bulunduğuna kadar kullanıcı dağılımı gerçekleştirildi.

Facebook, internet kullanıcılarının konumunu gösteren haritanın yıl sonunda kamuoyuna sunulacağını belirtti. Sosyal ağ, haritanın sosyo-ekonomik araştırmalar ve doğal afetlerde risk değerlendirmesi gibi alanlarda kullanılabileceğini düşünüyor.

Facebook’un, haritanın ileri versiyonu için de Columbia Üniverstesi Uluslararası Dünya Bilim Enformasyon Ağı ile çalışacağı da verilen bilgiler arasında.

Kaynak: The Verge