Ana sayfa Teknoloji Genç firmalar&şirketler Xbox partisinde dansçı kızların işi ne?

Xbox partisinde dansçı kızların işi ne?

464
0

Otomobil fuarlarının yanı sıra elektronik dünyasında da yıllardır boy gösteren kadın modeller, yakın geçmişte başlayan cinsiyet ayrımı tartışmalarıyla eskisi kadar öne çıkmamaya başladı. Ancak bu değişim, kadınlara sıcak yemek gibi bakan kitleleri çeken taktiğin ortadan kalktığı anlamına gelmiyor.

San Francisco’da gerçekleştirilen Game Developer Conference etkinliğinde Microsoft’un başına gelenler, kadın modelleri fazla göze sokmaya çalışmanın nasıl sonuçlanabileceği hakkında iyi bir örnek oluşturdu.

Xbox partisinde boy gösteren okul kıyafeti giyimli erotik dansçılar, katılımcıların birçoğunu etkilemekten çok fazlasıyla itti. Özellikle de kadınları.

Twitter’da dönen yorumlarda, Microsoft gibi bir teknoloji devinin kadınları iş dünyasında cesaretlendirmek ve kariyerlerinde başarı elde etmeleri için desteklemesi gerektiği vurgulanırken, dansçı kızların bu imaja fazlasıyla ters düştüğü ifade edildi. Hatta katılımcılardan biri o kadar sinirlenmiş ki, ömür boyu PlayStation kullanıcısı olacağını ilan etmiş.

Bazı Microsoft yetkililerin de eleştirdiği durumdan kimin sorumlu olduğu ise kesin değil. Hatta Xbox oyunları pazarlama müdürü Aaron Greenberg, o gece yapılacak etkinliğin böyle bir içeriği olduğundan bile habersiz olduğunu belirtti.

 

Xbox biriminin başında yer alan Phil Spencer ise sonradan sorumluluğu üstlendi ve “Microsoft ile Xbox’ı şirket değerleriyle uyuşmayan bir şekilde lanse ettiklerini’ belirtti. Spencer, ‘kabul edilemez’ davranışın tolere edilmeyeceğini ve şirket içi çeşitliliğe uyumlu olarak ileride daha iyisini yapacaklarını söyledi.

Bir kez sosyal medyaya düştü bile

Microsoft hatasını kabullenerek doğru bir adım attı. Geride ise sosyal medyada paylaşılan ve bir teknoloji etkinliğinin ötesine geçen fotoğraflar kaldı.

xbox_mic
Xbox partisinden Instagram’a yansıyan bir kare.

ABD’nin oldukça objektif medyası Google ve Apple başta olmak üzere büyük firmaların demografik bilgilerinde özellikle kadın-erkek dağılımına dikkat ediyor İkinci sırada ise maaşlar geliyor. Microsoft CEO’su Satya Nadella, 2014’te yaptığı açıklamada ‘kadınların zam hakkında soru sormaması gerektiğini ama karmaya odaklanmalarını’ söylemişti. Ardından da özür dilemişti.

Microsoft’un olaylı partinin düzenlediği günün sabahında ‘Women In Games’ adında yemek verdiğini de not düşersek, dikkat edilmesi gereken hususlar biraz daha ayar gerektiriyor diyebiliriz. En azından Samsung’un çamaşır makinesi lansmanı için sahneye dansçı kızlar çıkardığı günleri geride bıraktık.