Yıllardır aradığı başarıyı ‘Pokémon Go’ ile yakalayan Nintendo, Kasım ayında 1980’lerin NES oyun konsolunun küçültülmüş versiyonu Nintendo Classic Mini ile karşımıza çıkmaya hazırlanıyor.

Yeni NES, 33 yıllık büyük büyük babasından daha ufak, daha hafif ve daha az iç parçaya sahip. Şirket, NES’in çıkışından bu yana beş video oyun konsolu piyasaya sürdü fakat diğer sistemlerin aksine yeni makine, içinde önceden yüklenmiş 30 oyunla birlikte gelecek.

Sistem, Nintendo’nun USB güç destekli ilk ünitesi olacak. Bunun yanı sıra konsol, HD özellikli modern TVlere bağlanabilecek. Ancak tüketicilerin oyun konsolu yanında, duvara bağlamak için bir kablo daha almaları gerekecek. Oyun kumandası da Wii ve Wii U ile uyumlu olacak.

Efsane tüm oyunlar içinde

metroid_nes_screenshot1Tüm zamanların en itibarlı oyun konsollarından birinin bu ufak versiyonu, Super Mario Bros., The Legend of Zelda, Final Fantasy ve Metroid gibi birçok hatırlanmaya değer oyunu barındırıyor. Tüm oyunların listesi ise şöyle: Balloon Fight, Bubble Bobble, Castlevania, Castlevania II: Simon’s Quest, Donkey Kong, Donkey Kong Jr., Double Dragon II: The Revenge, Dr. Mario, Excitebike, Final Fantasy, Galaga, Ghosts’ N Ghoblins, Gradius, Ice Climber, Kid Icarus, Kirby’s Adventure, Mario Bros., Mega Man 2, Metroid, Ninja Gaiden, Pac-Man, Punch-Out!! Featuring Mr. Dream, StarTropics, SUPER C, Super Mario Bros., Super Mario Bros. 2, Super Mario Bros. 3, Tecmo Bowl, The Legend of Zelda and Zelda II: The Adventure of Link.

Şirket, ‘tatlı hatıraları’ geri getirmek adına ve daha önce kimselerin dönüp bakmadığı bir pazarı hedefleyerek yola çıkıyor.

Nintendo Classic Mini, 11 Kasım’da Kuzey Amerika ve Birleşik Krallık’ta satışa çıkacak. Kutusunda, oyunlarla beraber NES oyun konsolu, bir adet HDMI kablosu, bir adet AC adaptör ve tıpkı eskisi gibi bir NES oyun kumandası olacak.

 

nintendoclassic2