Ana sayfa Küresel Çevre Güneş panelleri gölgesinin gizli bir etkisi keşfedildi

Güneş panelleri gölgesinin gizli bir etkisi keşfedildi

1105
0

Güneş panellerinin çevreye etkilerini araştıran bir grup çevre bilimcisi ve ekolojist, tarım ve arazi kullanımına katkı sağlayacağını düşündükleri yeni bir çalışma yayınladılar.

Çalışmaya göre, Birleşik Krallık’ın Swindon kenti yakınlarındaki fotovoltaik panellerin etrafındaki mikro iklimin mevsime göre 5 derece kadar değişiklik gösterdiği görüldü. Bu, geniş bir gölge alanı oluşturmanın açık bir yan etkisi olarak görülse de, Lancaster Üniversitesi’nden araştırmacılar, bu güneş panellerinin, altındaki toprak ve bitkilere etkisi konusuna ilgiyle yaklaşıyorlar.

Çalışmanın yazarlarından Dr. Alona Armstrong bir internet sitesine yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Güneş enerjisini destekleyen ekonomilerin doğru politikalarıyla, sadece az karbon enerjisi elde etmekten daha fazlasını başarmak için çevresel etkileri anlamamız çok önemlidir.

Maksimum performans için gölge ‘aşılmalı’

Araştırma ekibi, güneş panellerinin gölge oluşturmak dışında, topraktaki bitkilerin çeşitliliğini ve biyokütlelerini azalttığını, böylece toprakta depolanan karbonun da etkilendiğini buldu. Eğer toprak, denge kurması amaçlanan panellerde toplanandan daha az karbon topluyorsa sonuç, beklenen düzeyin altında kalıyor. Başka bir deyişle, güneş panellerinin etkisini maksimuma çıkarmak için, altındaki gölge alanı da uygun hale getirilmeli.

Bu etkilerin başka iklimlerde de gözlemlenmesi için çalışmalar yapılması amaçlanıyor. Dr. Armstrong bu araştırmanın, panellerden toplanan yüzey suyuyla kurak bölgelerde gölgeye adapte ekinler yetiştirme çalışmalarında bilgi sağlayabileceğine inanıyor.