Ana sayfa Teknoloji Hi-Tech Zeplinleri ‘örümcekler’ tamir edecek

Zeplinleri ‘örümcekler’ tamir edecek

475
0
[Lockheed Martin]
Okuma süresi: < 1 dakika

ABD’nin en güçlü uzay-havacılık firmalarından biri olan olan Lockheed Martin, çok amaçlı kullanılan hava balonlarını tamir etmek için özel bir robot üretti. Spider adı verilen robot, ışık alıcıları kullanarak insan gözünün tespit etmekte zorlandığı hasarları buluyor ve onarıyor.

U-2 Dragon Lady, SR-71 Blackbird ve hayalet uçak F-117 Nighthawk’ın geliştiren firma olan LM, en son ATHENA adlı lazer savunma sistemiyle dikkat çekmişti.

Spider projesi ise firmanın robotik alanında da oldukça kabiliyetli olduğunu gösteriyor. Açılımı Self-Propelled Instrument for Damage Evaluation and Repair (Kendinden İtkili Hasar Değerlendirme ve Tamir Cihazı) olan Spider, manyetik iki parçadan oluşuyor.

Parçalardan bir tanesi, hava balonunun bir tarafından güçlü LED ışık veriyor. Balonun içindeki ikinci parça, ışığı algılayara delik ve diğer hasarları tespit ediyor. Tespit edilen hasarları yamayan Spider, sonradan kontrol edilmesi için önce/sonra fotoğrafları da çekiyor.

Zeplinler geri mi dönecek?

Havacılık tarihindeki en büyük kazalardan biri olan Hindenburg’un ardından zeplinler fazlasıyla gözden düşmüştü. Günümüzde ise yavaş yavaş geri dönüş sinyalleri veriyorlar.

On yıllardır gözlem ve atmosfer için sıkça kullanılan hava balonları, son yıllarda havadan gözetleme, kargo taşımacılığı ve kablosuz internet hizmeti gibi faaliyetler sebebiyle sıkça kullanılmaya başlandı. Google’ın Project Loon planının ardından Goodyear’ın dev zeplini, şişme hava araçlarının yeniden popüler olacağının sinyalini vermişti.

İngiliz Hybrid Air Vehicles (HAV) firmasının geliştirdiği dev zeplin, yakın gelecekte kargo ve yolcu taşımacılığı için kullanılacak. Kısaca, Spider’a yoğun talep olabilir.

goodyear