Ana sayfa Uzay ABD Uzay Bazlı Gözlemleme Sistemini Tanıttı

ABD Uzay Bazlı Gözlemleme Sistemini Tanıttı

605
0
Mevcut SBSS uydusu Block 10, 2010 yılında ateşlendi. [Boeing]

Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri yeni jenerasyon Uzay-Bazlı Gözlemleme Sistemini 2021’de hayata geçirmeyi planlıyor. SBSS (The Space Based Space Surveillance System) sistemi öncelikli uydular olmak üzere yörüngedeki uzay objelerini takip etmekte kullanılacak. Ekvator’un 36.000km üstüne inşa  edilen sistem, uydu yerleşimi açısından yoğun bir alana sahip.

Dünya’nın yörüngesinde belli bir noktada asılı kalan, belirli bir yerden yüksekliğe sahip bir uydu sahibi olduğu için, Rus ve Çinli cihazlar tarafından tehdit altında hisseden ABD, SBSS programına yüksek öncelik verdi.

Serideki ilk uydu The Bloc 10 Pathfinder 2010’da fırlatıldı, 7 yıl fonksiyon göstermesi beklenen uydunun ömrü yeni nesil uyduların da yörüngeye yerleşmesiyle beraber 2020’ye kadar uzatıldı.

Yörüngede ‘reklam denetimi’

Amerikan Hava Kuvvetleri’nin SBSS programı için 27 milyon dolar sermayesi mevcut. Ancak Pathfinder uydusunun ömrünün uzamasıyla beraber ‘Takip’ sisteminin programı değişerek sermayede tasarruf edilmesine imkan sağladı. ABD Hava Kuvvetleri Kongre’ye yolladığı mektupta başlangıç miktarının 11 milyon dolar fazla olduğunu bunun da sebebinin “SBSS’in Takip sistemindeki aşamaların değişimi” olduğunu bildirdi.

Hava Kuvvetleri basın sözcüsü Yüzbaşı AnnMarie Annicelli, 22 Temmuzda SpaceNews’e attığı mailde SBSS sermayesinin “program takvimine uyum sağlayacak şekilde düzenlenip, 11.5 milyon dolar azalmaya gidilmesine imkan verdiği”ni bildirdi.

Annicelli takip uydularının fırlatılmasının 2021’de planlandığını söylese de, diğer program değişiklikleri hakkında detay vermedi.

SBSS’in takip sisteminin en önemli özellikleri arasında yörüngede bulunan reklam amaçlı iletişim uydularına gözlemleme hizmeti sağlamak var. Ancak bu hizmet henüz hayata geçmiş değil.