Mars roketinin yakıt tankı nasıl inşa ediliyor?

2530
0

Space Launch System aklımıza geldikçe astronomi meraklılarını heyecanlandıran bir roket. Belki de ihtiyarlık dönemimizde bizleri Ay veya ötesindeki gök cisimlerine ulaştıracak roketlerin temelini oluşturacak.

Uzay-havacılık tarihinin en büyük roketi olacak SLS, haliyle über bir itiş gücü kullanacak. Roketin iki ana iticisini temsil eden QM-1 ve QM-2’nin testleri başarıyla tamamlanmıştı. Apollo görevlerinden kalan yenilenmiş RS-25’lerin denemelerinden en sonuncusu ise kısa bir süre önce gerçekleştirildi.

Boyu taşıma yüküne göre 98 ile 117 metre arasında değişen SLS, 40 metre uzunluğunda yakıt tankı kullanıyor. Yukarıda, tankın nasıl inşa edildiğine dair hızlandırılmış videoyu izleyebilirsiniz. NASA’nın dev hangarlarında barındırdığı mühendislik ve inşaat kapasitesini de hızlıca görmüş oluyoruz.

Previous articleLangırt oynayan robot yapıldı
Next articleEn yakın yıldızın yaşanabilir bölgesinde gezegen bulundu
Müfit Yılmaz Gökmen
Editörlük kariyerine 2009'da hurriyet.com.tr dış haberler masasında başladı. Şubat 2012'de ntvmsnbc (ntv.com.tr) bilim-teknoloji editörü oldu. İki yıl süren bu tecrübenin ardından iki yıl Al Jazeera Türk bilim-teknoloji editörlüğü yaptı. Bugün DijitalX'in yanı sıra bugün farklı mecralar için de içerik üretmeye devam ediyor.