ÖZET


  • D-Wave 2X’den daha üstün, çift işlem gücüne sahip yeni bir kuantum bilgisayarı.
  • Mevcut olan D-Wave 2X’den 1.000 kat daha hızlı.
  • Mühendislik, yazılım doğrulama ve makine öğrenimi alanlarında devrim yaratabilecek kapasiteye sahip.

78478478r6784678

Dünyadaki En Gelişmiş Bilgisayar

Şu zamanda kuantum bilgisayarların geliştirildiği çok az şirket var. Elbette, kuantum hesaplama hakkında birçok araştırma yürütülmekte ancak birçok kişi tarafından kabul edileceği gibi çalışır bir kuantum bilgisayarı üretebilme teknoloji açısından dengesiz bir durum.

Buna rağmen DWave şirketinin yapabilecekleri içinde bulunduğumuz teknoloji çağı için yeterince güçlü.

quantum-ai-lab

2011 senesinde ilk kuantum bilgisayarının üretilmesinden bu yana, D-Wave aralarında Google, Lockhead Martin, NASA ve Los Alamos National Library gibilerinin bulunduğu bir müşteri listesi inşa etti.

Şirket şimdilerde kendilerinin yarattığı – – zaten dünyanın en gelişmişi olarak kabul edilen – – en güncel kuantum bilgisayar modelinin ileriye yönelik atılmış büyük bir adım olduğunu iddia ediyor.

Şirket 2.000-kübit kuantum bilgisayarı 2017 yılında piyasaya süreceğinin sözünü veriyor.

jeremyhilton

D-Wave sistemlerinin kıdemli başkan yardımcısı Jeremy Hilton:

Bugünkü 1.000-kübit sürümünün çift işlem gücüne sahip yeni kuantum bilgisayarı D-Wave 2X 500 ila 1000 kat daha hızlı olacak.

d-wave_larrygoldstein
Bir öngörüntü sırasında 2.000-kübit kuantum sistemi. 〈 D-Wave 〉


Dahası ise, D-Wave şirketi iki ya da üç yılda bir yeni bir işlemci tasarımı kullanarak bundan sonra daha da geliştirilmiş versiyonlar üretebilecek.

D-Wave şirketinin tarzıyla: Kuantum Bilgisayar

D-Wave’in kuantum bilgisayarları bazıları tarafından eleştirilerek aslında kendilerinin kuantum bilgisayarı üretmedikleri ve rakibi IBM gibi evrensel bir kuantum bilgisayarı yapmasının zor olduğu dile getirilmiş.

Kuantum hesaplama yapabilmenin birçok farklı yolu var, D-Wave’in makineleri bu konuda ‘kuantum tavlama’ denilen bir yöntem kullanıyor. D-Wave, soğutulmuş ve ağır basınçlı bir ortamda yükleme kübikleri ile zorluk aşamasını çalıştırılır bir süre için uzatabiliyor.

Yöntem ne olursa olsun D-Wave bilgisayarlar şu anda mükemmel sunucular veya kişisel bilgisayarlardan daha hızlı çalışıyor.


KUANTUM TAVLAMA

 Kuantum dalgalanmalarını kullanan bir işlemle, verili bir aday çözümler (aday haller) kümesi üzerinden belirli bir amaç fonksiyonunun global minimumunu bulmak için kullanılan metasezgisel algoritmadır. Kuantum tavlama, esas olarak, bir spin camının taban durumunu bulmak gibi, arama alanı birçok yerel minimum ile ayrılan problemlerin (birleşimsel optimizasyon problemleri) çözümünde kullanılır.


D-Wave’in yeni süper bilgisayarları ile büyük işlem gücü gerektiren görevler gerçekleştirildi. Kuantum bilgisayarı mühendislik, yazılım testi, gen ekspresyonu ve makine öğrenimi alanlarında inceleme yapabilmede büyük ölçüde yarar sağlayacak.

Yapay zeka ve robotikte devamlı gelişme olması şu an için en umut verici şey. Burada bir örnek vermemiz gerekirse teknoloji devi Google makine öğrenimi gelişimi ve diğer uygulamalar için D-Wave’in kuantum bilgisayarını kullanmakta.

D-Wave kendi geliştirdiği modeller ile görüntü sınıflaması, üretme ve analiz alanlarında araştırmalar yapıyor.