İnternetin gerçekleri er ya da geç bulabileceği bir çağdayız!

 

Güney Kore Savunma Bakanlığı iki ülkeden teknoloji odaklı savaş uçakları üretmeye başlanacak bir projeyle Endonezya ile birlikte iş birliği yaptıklarını açıklamış, 2015 yılında 14 yıllık çabalarının sonucunda en üst düzeydeki savaş uçağı Kai KF-X’in video görüntülerini gururla sunmuştu.

Kai KF-X projesi; Kore ve Endonezya’nın gelecek yıllarda uçak savaşlarında kullanmak üzere geliştirmeye başlattıkları bir proje.

 

İşe bakın ki, bir yıldan biraz fazla bir zaman sonra Korea Times dergisi savaş uçağının savaştaki etkileyici yeteneklerini göstermesi için düşman gemilerine ve uçaklara saldırdıklarını gösteren videonun aslında eski video oyunlarından geldiğini anladı. Oops!

〈 Korea Times 〉
Oyun görüntülerinin yer aldığı sahneler 6:53 ve 7:03 arasındaki dakikalar arasında görülebilir.

Üstüne üstlük, makaledeki raporlar intihal edilmiş klibi üretmenin, vergi mükellefi parasında yaklaşık 40.000 dolara mal olduğunu bildiriyor. Bu durumun ardından, Güney Kore ordusu Battlefield 3 ve Ace Combat: Assault Horizon oyunlarından alınan çekimlerin yetkilendirilmediğini ve klipleri kullanmayı bırakmayı kabul ettiğini hemen doğruladı.

Ulusal çaptaki bu rezilliği önlemek için önceden tahmin edileceği gibi herkes bir başkasını suçluyor.

〈 Korea Times 〉

Ordu ise dikkatleri videoyu yapan şirkete çevirirken, videonun yapımcıları şaşırtıcı bir şekilde, hem Savunma Geliştirme Ajansı’nın hem de Kore Havacılık ve Uzay Sanayi Ajansı’nın, her iki şirketin de nihai bir karar aldığını öne sürerek kendi iddialarını korudular.

Oyunlardan sahnelerin yetkisiz kullanımı, yasal işlem yapılmasına neden olabileceği gibi, savaş jetinin Güney Kore’ye daha fazla para kazandırdığı anlamınada gelebilir. Ne Battlefield oyununun yayıncı kuruluşu olan EA ve ne de Ace Combat oyununun yayıncı kuruluşu Namco Bandai bu durum hakkında bir açıklama yayınlamadılar.

 


 

Kaynak: Korea Times