Günümüzün en ünlü astrofizikçileri arasında yer alan Michio Kaku, robotlara ne kadar sıcak bakıyor olsa da aynısının Dünya dışı akıllı varlıklar için geçerli olmadığını belirtti. Kaku’ya göre binlerce, hatta milyonlarca yıl ileride olan uzaylıların bizimle konuşmaya çalışması, bizlerin ormanda geyik veya sincap ile konuşmaya çalışmamıza benziyor.

Big Think videosunda görüşlerini paylaşan Kaku, “Aslına bakarsanız sincapların temkinli hareketleri, neşeleri ve fındık toplama yetenekleri beni şaşırtıyor. Ancak bir süreden sonra sıkılıyorum… Çünkü siz onlara bir şey dediğinizde cevap vermiyorlar. Değerlerinizi ve fikirlerinizi değerlendirmiyorlar” ifadesini kullandı.

Kaku’ya göre akıllı uzaylılar için insanlar da aynı: “Onlar için fazlasıyla önemsiz varlıklarız, bizi dikkate almaları için bir sebep yok. Çünkü teknoloji olarak bizden çok ötede olan varlıkların bizlerden istediği ne olabilir ki? Bizler onlara sunabilecek bir şeylerimiz olduğunu düşünecek kadar kibirliyiz.”

“En az 4 uzaylı ırkı Dünya’yı ziyaret ediyor”

Kaku’nun David Freeman’a verdiği raportajdaki bir kesite de dikkat çekmek lazım. Connectome (beynin tüm nöron ve sinir yollarını gösteren harita) teknolojisi ile bilinçlerimizin farklı gezegenlere ışınlanabileceğini savunan Kaku, “Ben bunun gerçek olabileceğine inanıyorum. Eğer uzaylılar çoktan Tip I ve Tip II seviyesinde ise zihinlerini galaksinin bir ucundan diğerine ışınlayabiliyorlardır. UFO, uçan daire gibi şeyler ile neden uğraşsınlar. Tanrım! Bu Tip 0 teknolojisi.”

100 bin galakside uzaylı medeniyeti yok

“Sinyal göndermeyi kesersek iyi olur”

Kaku, Big Think videosunda uzaylıların insanları yok etmek isteyecek kadar kötü oldukları düşüncesine pek katılmıyor. Onlar çok daha ileri medeniyetler oldukları için aslında barışı savunuyorlar ancak gözden kaçırmamamız gereken bir detay var: Uzaylıların yolunun üzerinde durmak. Kaku, durum bu olursa gelişmiş dış medeniyetlerin yollarını temizlemek adına bizi ortadan kaldırabileceğini düşünüyor. Bu yüzden, “hey buradayız” gibi sinyaller göndermeyi kesmemiz akıllıca olur.

ESA, Dünya dışı medeniyetlere sinyal gönderdi

Kaku’nun sözleri gayet mantıklı ancak herkesin kafasına göre davrandığı bir gezegende yaşıyoruz. Dernekler ve uzay ajansları çok uzaktaki yıldızlara sinyal göndermeden önce kimseden izin almak zorunda değil, bunu yapma gereği de duymuyorlar. Alpha Centauri’ye gitmesi amaçlanan “yıldız yelkenlisi” projesini destekleyen Stephen Hawking bile aslında çekiniyor olmasına rağmen uzaylılarla tanışmamız gerektiğini düşünüyor. Hawking, robotlara karşı çok dikkatli olmamız gerektiğini savunurken, Kaku bunun tam tersini söylüyor.

Stephen Hawking: Uzak gezegenlere ışın demetleri kullanarak gitmeliyiz

Yaşam şartlarının giderek azaldığı Dünyamızda 21’nci yüzyılın sonuna kadar en az bir çıkış kapısı bulmamız lazım. Nelere tanık olacağımız ve kimlerin hayatta kalacağını bilmek çok zor.

* Michio Kaku, 2014’te kendisiyle yaptığım röportajda robotlara karşı düşüncelerini paylaşmıştı.