Ana sayfa Bilim SpaceX, Falcon 9 ile 50’nci ateşlemesini gerçekleştirdi

SpaceX, Falcon 9 ile 50’nci ateşlemesini gerçekleştirdi

388
0
[SpaceX]
Okuma süresi: 2 dakika

SpaceX, 10 yıldan kısa bir süre içinde Falcon 9 roketi ile 50 başarılı görev gerçekleştirerek önemli bir eşiği geride bıraktı. 6 Mart sabahı, İspanya telekomünikasyon sağlayıcısı Hispanat için altı tonluk 30W-6 uydusunu ateşlendi. Taşıma yükünün ağırlığı nedeniyle normalden fazla yakıt tüketen Falcon 9, iniş yapamadı ve okyanusa düştü.

SpaceX’in istatistiksel olarak bir numaralı uydu ateşleyicisi olduğuna dikkat çekelim. Los Angeles merkezli firma geride kalan 18 ay içinde ticari uzay-havacılık alanında resmen egemen güç haline geldi. Aşağıdaki grafikte, 2012’den bu yana SpaceX ve en büyük rakiplerinin kaç ateşleme yaptığı görülüyor.

United Launch Alliance (ULA), Boeing ve Lockheed Martin ortak teşebbüsü olarak SpaceX’in ABD’deki en büyük rakibi. Arianespace ise Avrupa’nın uydu ateşleme alanında öne çıkan devi.

SpaceX internet-uydu projesi Starlink’in ilk ateşlemesini gerçekleştirdi

Falcon 9 ilk kez sekiz yıl önce NASA testinde ateşlenmişti. Roket ilk ticari görevini ise 2013’te alabildi. Adını sahip olduğu dokuz sıvı oksijen ve kerosen yakıtlı motordan alan Falcon 9, ULA yapımı Atlas V’i geride bırakmak için tasarlandı. İtki gücü olarak belirgin bir fark bulunmasa da, maliyet açısından Falcon 9 rakibine fark attı. SpaceX mühendislerinin her ateşleme için belirlediği fiyat 62 milyon dolar. Atlas V için bu rakam 102 milyon dolar. Dahası, yeniden kullanılabilir olması sayesinde Falcon 9 görevlerinin fiyatı daha da aşağı çekilebiliyor. Önceden kullanılmış Falcon 9 ateşlemelerinde yapılan %30’luk indirim, SpaceX’in müşteri sayısını artırmasında en önemli etken.

Aşağıdaki tablo Atlas V ile Falcon 9’un yıllara dağılan ateşleme sayılarını gösteriyor:

Boeing Mars yolculuğu yarışında SpaceX’i geride bırakabilir mi?

Kim daha iyi?

Elon Musk’a yerel sektörde diş bileyen çok. ULA, Atlas V’in toplamda 75 kez başarılı görev gerçekleştirdiğinin (hiç patlamadan) altını çiziyor. SpaceX’in Haziran 2015 ve Eyül 2016’da yaşanan iki patlaması mevcut. Yakın zaman önce gerçekleştirilen gizli bir görevin de başarısız olduğu öne sürülmüştü. Ancak ilerisi için sorun uydu ateşlemek veya maliyetle ilgili değil.

NASA’nın Ticari Uzay Mürettebatı programı için SpaceX ve Boeing bu yıl test görevlerine başlayacak. 2018’in sonlarına doğru iki marka arasında fena bir kapışma olacak. Açıkçası, 2020’li yıllarda kim öne çıkan taraf, NASA tarafından sözleşmesi uzatılan taraf olacak. Falcon Heavy’nin tarihi başarısının ardından Falcon 9’un en son versiyonu “Block V” üzerinde çalışmalara devam eden SpaceX, mevcut liderliğini sürdürmeye kararlı.

Falcon Heavy ateşlemesini olağanüstü sesleriyle izleyin