Ana sayfa Özel Haber Analiz Kolunuzu dokunmatik ekrana dönüştüren akıllı saat: Lumiwatch

Kolunuzu dokunmatik ekrana dönüştüren akıllı saat: Lumiwatch

1744
0

GIF: Carnegie Mellon University & ASU Tech

Akıllı saatler güçlü işlemciler, depolama alanı ve sağlam bir yazılımla birlikte gelir, ancak küçük dokunmatik ekranları yüzünden akıllı telefonlara kıyasla sınırlı kapasiteye sahiptirler. Ancak, Carnegie Mellon Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, akıllı bir prototip oluşturdular. Bu prototipte, kullanıcının kolunu akıllı telefon boyutunda bir dokunmatik ekrana dönüştüren entegre bir projektör bulunuyor.

LumiWatch bir projektör, bu projektöre entegre edilen bir dizi sensörle kullanıcının cildine yansıtılan bir ekranın, geleneksel bir dokunmatik ekran gibi davranmasının yanı sıra , dokunma ve kaydırmasına olanak sağlayan ilk akıllı saat olma özelliği de taşıyor. Bilim kurgudan çıkmış bir alet gibi görünüyor ancak henüz kredi kartınızla alışveriş yapamıyorsunuz, çünkü bu araştırma projesi için yaratılan teknolojinin tüketiciye hazır bir cihaz olarak sunulması için çok uzun bir zaman geçecek.

LumiWatch’i geliştiren Çin’deki ASU Tech Co. Ltd. çalışanları ile Carnegie Mellon Üniversitesi’ndeki araştırmacılar oldu. 50 milimetre boyutunda mevcut prototip, 42 milimetrelik Apple Watch’dan biraz daha büyük.  LumiWatch, 15 saatlik lümen, sürekli 2D parmak izleme, Qualcomm 1.2 Ghz dört çekirdekli işlemci, 768MB RAM, 4GB bellek, Bluetooth, Wi-Fi ve 740 mAh lityum iyon pile sahip. Android 5.1 sürümü ile çalışan akıllı saati, sınırlı kullanımlar da uzunca bir müddet pilinin yeteceği belirtiliyor.

Yansıtılan görüntünün düzeltilmesi her kullanıcı için bir kalibrasyon gerektirir, ancak herkes fiziksel özelliklerinden dolayı saat ve benzeri donanımları farklı şekillerde takmayı tercih etmektedir. Her kullanıcı için yeni bir kalibrasyon prosedüründen geçmenin çok can sıkıcı olacağını düşünen araştırmacılar “kilidi açmak için kaydır” hareketini yeniden canlandırdılar. Saatin sensörleri, kullanıcının parmağını kaydırdıkça yapmış olduğu hareketleri analiz edip hangi kalibrasyonun hangi kullanıcıya ait olduğunu otomatik olarak tanımlayabilmektedir.

Projektörler, geçici ama geniş bir ekran oluşturmak için her zaman en uygun yol olmuştur, daha büyük ekranlarda anlık kullanımlar istediğimiz zamanlarda akıllı saatler yeni bir alternatif olarak önümüzde durmaktadırlar. Kim bilir her Marvel filminde kostümü değişen Tony Stark’ın her defasında daha büyük bir ekipmanı daha küçük bir  cihaza koyması belki de gerçek oluyordur.