SpaceX, Şubat 2017’de Ay yörüngesine insanlı yolculuk yapılacağını duyurmuş ancak o zamandan sonra göreve ait bir gelişme olmamıştı. Ta ki, bu haftaya kadar. Firmanın paylaştığı tweet’te Big Falcon Rocket’ı (BFR) Ay yörüngesinde gösteren bir çizim paylaşıldı ve detayların 17 Eylül Pazartesi günü verileceği belirtildi. En dikkat çekici detay, BFR’nin tasarımının en son Mars yolculuğu tanıtımından bu yana değişmiş olmasıydı. Musk, Twitter’da gelen bir soru üzerine tasarımın yenilendiğini doğruladı.

BFR, Big Falcon Spaceship (BFS) uzay aracı ile onu taşıyacak roketin bir araya geldiği gövdeyi temsil ediyor. Ana roket 31 Raptor roketi taşıyor ve SpaceX’in verdiği bilgiye göre yörüngeye 150 ton taşıma kapasitesi olacak.

Yolculuk tarihi 2020 olabilir

SpaceX’in geçtiğimiz yıl duyurduğu plan, Ay yörüngesine düzenlenecek ilk özel yolculuğunun iki kişi içereceği yönündeydi. Firma, kısa süre önce ilk ticari uzay yolculuğu için de anlaşmanın yapıldığını duyurdu. Ancak bugüne kadar Ay yörüngesine kimin gideceğine dair bir bilgi verilmediği gibi anlaşmanın da kiminle yapıldığı belirsiz.

Bir diğer soru, Ay yolculuğu için hangi roketin kullanılacağı. Her ne kadar 2018 sonunda yapılacağı duyurulsa da bu sürenin en az bir yıl ertelenmesi bekleniyor. Ana sebeplerden biri, ilk denemesi Şubat 2018’de yapılan Falcon Heavy ile BFR arasında bir seçim yapılması gerektiği. Musk, Şubat ayında yaptığı açıklamada “Ar-Ge sürecine göre hangi roketin kullanılacağının belirleneceğini” söylemişti.

BFR şu an SpaceX’in Hawthorne, California’daki tesisinde inşa ediliyor. Aynı zamanda Los Angeles limanındaki yeni bir tesiste de Ar-Ge yapılması için onay alındığı belirtildi. SpaceX’in Başkanı Gywnne Shotwell’in verdiği bilgi, BFR’nin ilk denemesini 2019 sonuna doğru yapacağı yönünde. Bu da Ay yörüngesi yolculuğunun 2020’de yapılacağına işaret ediyor diyebiliriz.

Musk, BFR ile Mars’a ilk yolculuğu 2022’de yapmak istediklerini söylemişti. BFR’nin 2019 sonunda başarıyla denenmesi, bu zamanlamayı gerçek kılabilir.