SpaceX, Big Falcon Rocket (BFR) ile Ay yörüngesine seyahat edecek ilk uzay turistinin Japonya’nın en büyük çevrimiçi giysi perakendecisi Zozotown’un kurucusu Yusaku Maezawa olduğunu duyurdu. Maezawa’nın Ay yolculuğu için plananan tarih 2023 olarak belirtilirken, Japon işadamı yolculukta yanına sanatçılar almak istediğini belirtti. Ay’a yapılacak ilk özel uçuş hakkında bilgiler, #dearMoon adlı websayfasında sunuldu.

Forbes dergisinin verdiği bilgiye göre, 42 yaşındaki Maezawa’nın serveti 2,9 milyar dolar. Aynı zamanda iyi bilinen bir sanat koleksiyoncusu olan Maezawa, Jean-Michel Basquiat imzalı 1982 yılına ait “Untitled” tablosunu geçtiğimiz yıl 110,5 milyon dolara satın almıştı.

Maezawa, Ay’a yapacağı yolculukta yanına sekiz sanatçı almak istediğini duyurdu. Yoluluk için seçilecek olan sanatçılar, Ay yörüngesinden döndüklerinde birer sanat eseri hazırlayacak. Maezawa, bu eserlerin “aramızda hayalleri olan herkese ilham vereceğini” söyledi.

Henüz Ay yolculuğu için seçilecek sanatçıların kim olacağı belli değil ancak müzisyenler, ressamlar ve yönetmenlere kadar her alanı temsil edecekleri belirtildi.

Gizli ama çok yüksek bir ödeme yaptı

Maezawa, yolculuk için kendisine ilham veren düşüncenin “en sevdiği sanatçılardan geldiğini” ifade etti. “Eğer Picasso veya Andy Warhol veya Michael Jackson ya da John Lennon Ay’a gitmiş olsalardı neler yaratırlardı? Hatta Coco Chanel? Tüm bu isimler takdir ettiğim sanatçılar” dedi.

Musk ise ilk uzay turistlerini kendilerinin seçmediğini, Maezawa’nın bu teklifi yaptığını söyledi. Maezawa yolculuk için ne kadar ödediğini açıklamazken, kendisi için gelecek sanatçılar için Ay serüveninin bedava olacağını not düştü. Musk, ödenen miktar hakkında bir ipucu vererek, “BFR roketinin maliyetinin karşılanması ve geliştirilmesinde çok önemli rol oynayacağını” söyledi.

Musk, BFR roketinin geliştirilmesinin yaklaşık 5 milyar dolar olacağını da not düştü.

Maezawa’nın eğitiminin ne zaman başlayacağı kesin değil. Milyarder, “bu konuda değerlendirmeleri yapıp gerekli zamanda başlayacağız” dedi.

Musk yolculuğa katılacak mı?

Musk, uzay turistlerini Ay yörüngesine taşıyacak yolculuğu Şubat 2017’de duyurmuş ve iki yolcu olacağını söylemişti. Bu yolculardan birinin Maezaewa olduğu düşünülürken diğeri hakkında bir bilgi yok.

Musk, 2018 sonunda yapılacağı belirtilen yolculuk için Falcon Heavy kullanılacağı belirtmesine rağmen, daha sonra bu BFR’ye çevrildi. Planların hızlıca değişmesi ve Ay serüveninin beş yıl ertelenmesinin sebeni NASA’nın Ticari Uzay Mürettebatı programı olarak gösteriliyor. SpaceX, takvimin gerisinde kaldığı proje için gelecek sene ilk insanlı yolculuğu yapmak zorunda.

Musk, 2023 serüveni için tüm gelişmelerin düzenli olarak kamuoyuna duyurulacağını belirtirken, yolculuğa katılıp katılmayacağını bilmediğini ancak “Maezawa’nın cesaret vermesi sonucunda düşüneceğini” belirtti.

Açıkçası, Musk gibi bir işadamı ilk deneyinde kendini riske atmayı düşünmez derim.