Okuma süresi: < 1 dakika

Tesla’nın başkanı Elon Musk, Perşembe günü attığı tweet’te otonom araçların altı hafta içinde telefonlardan kontrol edilebilir hale geleceğini açıkladı. Musk, attığı tweet’de “otomobiliniz bulunduğunuz konuma gelecek, siz parmağınızı Tesla uygulamasında tuttuğunuz sürece evcil hayvan gibi sizi takip edecek” ifadesini kullandı.

Musk ayrıca, “eğer otomobiliniz görüş alanınızın içindeyse büyük bir RC (radyo kontrollü) araç gibi telefonunuzdan kontrol edebileceksiniz” dedi.

Otomatik park özelliği de güncellendi

Musk aynı zamanda Tesla’nın AutoPark içeriğinin de güncellendiğini duyurdu. Otomobillerin sürücünün komutlarıyla kendi kendine park etmesini sağlayan içeriğin de altı hafta içinde güncelleneceği belirtildi. Bir Tesla sahibinin tweet’ini de paylaşan Musk, AutoPark özelliğinin belli mesafelerden nasıl kullanılabildiğini de gözler önüne serdi. AutoPark, sürücüler için park edilebilecek noktaları belirliyor ve seçilen noktaya otomatik olarak aracın park etmesini sağlıyor.

Tesla, geçtiğimiz hafta Autopilot içeriğini “Navigate on Autopilot” güncellemesiyle yenilemişti. Güncelleme ile Autopilot şerit değiştirmek gerektiğinde uyarıda bulunuyor, anayollar arasında geçiş opsiyonları sunuyor ve çıkışları gösteriyor. Bu önerilerin hepsi sürücünün isteği doğrultusunda aktif ediliyor. Autopilot, otomobili seyir halinde iken şeridinde tutuyor ve trafiğin akışına göre hızını belirliyor.

Ekim ayında Consumer Reports sayfası en başarılı yarı-otonom sürücü destek sistemlerine ait liste yayımlamış, Tesla Autopilot, Cadillac’ın Super Cruise sisteminin ardından ikinci sırada yer almıştı.