Ana sayfa Teknoloji Genç firmalar&şirketler Elon Musk’ın sabotajla suçladığı Tesla çalışanına tazminat davası açıldı

Elon Musk’ın sabotajla suçladığı Tesla çalışanına tazminat davası açıldı

462
0
[Tesla]

Tesla’nın eski çalışanlarından Martin Tripp’e Haziran ayında yaşanan sabotaj nedeniyle 167 milyon dolarlık tazminat davası açtığı ortaya çıktı. Tesla Model 3 otomobilinin ön siparişlerini yetiştirebilmek için maksimum kapasitede çalışan fabrikada üretim “sabotaj iddiası nedeniyle” bir süre durmuştu. Elon Musk, o dönem yaptığı açıklamada “bir çalışanın üretim hattı yazılımını değiştirdiğini” söylemişti.

Dava belgelerine göre Tripp aynı zamanda yasadışı şekilde veri sızdırdı ve gazetecilere Tesla üretimi hakkında yanlış bilgiler verdi. Tripp geçmişte basına yaptığı açıklamalarda “Tesla’nın Nevada’daki batarya fabrikasında kalitesiz üretim yaptığını ve Model 3 araçlarında hasarlı batarya modülleri kullanıldığını” söylemiş ve sürücüler için risk oluştuğunu öne sürmüştü.

27 Kasım 2018 tarihli ara yönetim raporunda ise Tripp’in avukatlarının CEO Elon Musk ve 10’dan fazla yöneticiyi koltuğundan indirebilmek için hamle yaptığı anlaşıldı. Tripp’in Tiffany & Bosco hukuk firması tarafından temsil edilen savunmasına karşılık Tesla’nın Musk’ı arka planda tuttuğu ve hedef gösterilen yöneticilerin sayısını 10’un altına indirmeye çalıştığı öğrenildi.

Tripp’in avukatları “10’dan fazla yöneticinin değiştirilmesi talebinin makul sebeplere dayandığını belirtirken, Tesla’nın Tripp’in açıklamaları nedeniyle hisse değerlerinde yaşanan düşüşü tazmin etmek için 167 milyon dolar talep ettiğini, bu talebin saçmalık olduğunu” belirtti.

Tesla ise konu hakkında yorum yapmadı.

Elon Musk: Terfi alamayan çalışan Tesla’yı sabote etti

Sabotaj savaşları

Musk tarafından “terfi alamadığı için sabotaj yapmakla” suçlanan Tripp, Temmuz ayında Tesla’ya dava açmıştı. Dava için seçtiği hukuk firmasının geçmişte kendisi gibi bilgi sızdırmakla suçlanan bir kişinin aklanmasını sağladığı belirtildi.

Tripp, Temmuz ayında ABD Menkul Kıymetler Borsası’na da şikayette bulunarak Tesla’nın Nevada’daki Gigafactory tesisindeki üretim hataları ve hurdaların işlenmesi hakkında yatırımcılara yanlış bilgilendirme yaptığını öne sürmüştü.

Dava nasıl sonuçlanır bilinmez ama başkanlık görevinden alınmasının ardından Musk’ın Tesla’daki baş ağrıları bir süre daha devam edecek gibi görünüyor.