Ana sayfa Bilim Astronomi Ay’daki yeşeren ilk bitkinin hikayesinde hüzünlü son

Ay’daki yeşeren ilk bitkinin hikayesinde hüzünlü son

1016
0
Ay'da yeşeren ilk bitki. [Chongqing University]

3 Ocak’ta Ay’ın öteki yüzüne inmeyi başaran ilk uzay aracı Chang’e 4, yanında domatates, patates ve meyve sineği gibi canlı örnekleri de götürmüştü. Hafta başında paylaşılan ilk görüntülerde pamuk tohumlarının filizlendiği dünyaya duyurulmuştu. Böylece Çin, Ay yüzeyinde ilk kez bir bitkinin filizlenmesini sağlamıştı.

Bilim adına çok büyük bir adım atılmış olsa da, maalesef yaşanan mutluluk çok uzun sürmedi. Çünkü yeşeren bitki çoktan ölmüş durumda. Ay deneyinin başında yer alan Çinli bilim insanı Xie Gengxin, Xinhua haber ajansına yaptığı açıklamada pamuk filizlerinin Ay’da günbatımına kadar hayatta kalamayacağını belirtti. Söz konusu zamanda Ay’daki sıcaklık -170 dereceye kadar iniyor.

Ay’ın öteki yüzünden gönderilen ilk detaylı fotoğraf ve videolar
change plant container
İçinde canlı örnekleri taşıyan kapsül. [Chongqing University]

Xie açıklamasında, “Koruyuc hücre içindeki yaşam Ay akşamına kadar hayatta kalamaz” ifadesini kullandı.

Verilen bilgiye göre pamuğun yanı sıra biyosfer içinde Ay’a gönderilen diğer tohumlar filiz vermeyi başaramadı. Deneyin kısmen başarılı olmasının ardından biyosfer içindeki örneklerin kendi kendine çürüyeceği belirtilri.

Ay’ın son derece zorlu şartlarında çok kısa süreli de olsa bir ilki gözlemlemiş olduk. Dünyamızın yaşam için ne kadar değerli olduğunu ve uzayda yaşamanın getireceği zorlukları da Ay’daki ilk deneyle tekrar anlamış durumdayız.