Ana sayfa Teknoloji Siber dünya&güvenlik Rusya planlı test kapsamında internet bağlantısını kesecek

Rusya planlı test kapsamında internet bağlantısını kesecek

1108
0
[Pixabay]

Rus haber ajansı RosBiznesKonsalting (RBK) tarafından geçtiğimiz hafta verilen habere göre, Rusya’daki ana internet servis sağlayıcıları bir hükümet planı kapsamında internet bağlantısını kesecek.

Yapılacak deneyin, Rus parlamentosunda Aralık 2018’de kabul edilen yasa kapsamında gerçekleştirileceği belirtildi. Sunulan yasanın ilk taslağı, yabancı ülkelerden gelecek düşmanca bir tepkiye cevap olarak Rus internet alanını (Runet) korumak amacıyla internet bağlantısını tamamen kesmeyi öngörüyor.

Ek olarak, telekomünikasyon firmaları internet trafiğini telekom denetleyicisi Roskomnazor tarafından belirlenen değişim noktalarına aktarmak için gerekli teknik altyapıyı kuracak. Roskomnazor, engellenmesi hedeflenen içeriği kontrol edecek ve Rusya’daki internet kullanıcıları arasındaki trafiğin ülke sınırları içinde kaldığından emin olacak. İnternetin dış dünyadan kesilmesi esnasında trafiğin yeniden yönlendirilmesi için sadece Rusya’daki sunucular kullanılacak.

Yapılacak deney için kesin tarih belli olmasa da, yasa değişiklikleri için sunulan önerilen en son teslim edildiği tarih olan 1 Nisan’dan önce yapılması bekleniyor. Söz konusu yasa “Ulusal Dijital Ekonomi Programı” olarak biliniyor.

Yıllardır hazırlık yapılıyor

ZDNet’te yer alan bilgiye göre, internet bağlantısını kesme deneyi Ocak ayında Bilişim Güvenliği Çalışma Grubu oturumunda kabul edildi. Rusya siber-güvenlik firması InfoWatch direktörü ve Kaspersky Lab kurucu ortağı Natalya Kaspersky’nin yönettiği grup, aynı zamanda Rusya’nın önde gelen telekomünikasyon firmaları MegaFon, MTS ve RosTelecom’dan da temsilciler içeriyor.

RBK haberine göre tüm internet servis sağlayıcıları (ISP) yasanın içeriğini kabul etti ancak teknik uygulama kısmına itirazlar yapıldı. Sebebi, yapılması istenen teknik değişimlerin Rusya’daki internet trafiğinde büyük aksaklıklara neden olabileceği düşüncesi. Yapılacak deney ile ISP’lerin kendi ağlarında nasıl değişimler yaşayacağı da gözlemlenecek.

Finanz.ru sayfasında yer alan bilgiye göre, yerel internet hizmetleri sağlayıcılarından Mail.ru ve Yandex.ru da öngörülen deneyi destekliyor.

Rusya’nın yıllardır yerel internet trafiğini kontrol edebilmek için hazırlıklar yaptığı biliniyor. 2017 yılında Rus yetkililer ülkedeki internet trafiğinin yüzde 95’ni 2020 ile tamamen yerel kılmak istediklerini açıklamıştı.

Rusya, Alan Adı Sistemi (DNS) için de yerel yedekleme yapmış ve ilk kez 2014’te, ardından 2018’de test etmişti. Bu altyapının internet kesintisi deneyinde Runet’in ana girdilerinden biri olması bekleniyor.

Rusya’nın internet deneyi açıklaması, NATO ülkelerinin Moskova’yı sorumlu tuttukları büyük siber saldırılara karşı güçlü bir tepki vermeyi planladıklarını açıklamasının ardından geldi. Putin’in eseri olan yasanın geçmesine kesin gözüyle bakılırken, yapılacak testin ne kadar başarılı olacağı merak konusu. Nihayetinde, Çin’in “Great Firewall” sistemi gibi bir altyapı kurmak isteyen Rusya’nın amacı küresel internetten bağımsız işleyen bir yerel internet ağına kavuşmak.