Yeni araştırmalar gösteriyor ki küresel ısınmayla mücadelede en büyük silah zaten elimizin altında; ağaçlar.

İddialı bir araştırmaya göre dünyanın ormanlarını onarıp, çok geniş ölçekte yapılacak bir ağaçlandırma çalışması atmosferden gerekli karbondioksiti toplamak ve insanların atmosfere yaydığı emisyonu azaltmak için en iyi yöntem olabilir.

Bilim insanlarının çalışmasına göre dünya yüzeyinde parklarda, ağaçlık alanlarda, boş alanlarda 1.2 trilyon yeni ağaç dikilebilecek yer var.

ETH Zurich araştırmacısı, Ekolojist Dr. Thomas Crowther‘ın iddiasına göre böyle bir hedefe odaklanmak küresel ısınmayla mücadelede diğer pek çok yöntemden çok daha etkili olacaktır.

Dr. Crowther’ın ve ekibinin çalışması bu zamana kadar dünya üzerindeki ağaç sayısını net olarak bilemememize odaklanmış. Araştırmalar ve uydulardan toplanan verilerle dünya üzerinde 3 trilyon ağaç olduğu sonucuna ulaşılmış. Bu daha önce NASA’nın tahmininden 7 kat daha fazla.

sonbahar

Benzer bir yaklaşımla yapay zeka ve makine öğrenmesi kullanılarak çok geniş ölçekte bir veri seti analiz edilmiş. Böylece dünyada yeni ağaç dikilebilecek ne kadar boş alan olduğu tespit edilmiş.

Independent’a konuşan Dr. Crowther şöyle diyor;

Bugün dünya yüzeyindeki 3 trilyon ağaçta 400 gigaton karbon var. Buna 1 trilyon ağaç daha eklerseniz, insanlığın yaklaşık 10 yıllık karbon emisyonunu yok etmiş olursunuz.

Dr. Crowther’a göre insanlık ağaçların küresel ısınmayla mücadele ne kadar etkin bir rol oynadığının farkında değil.

Dr. Thomas Crowther son olarak çok önemli bir mesaj iletiyor:

İklim değişimini engellemek için en kolay yöntem de bu, çünkü herkes dahil olabilir, herkes ağaç dikebilir. Ağaçlar insanları mutlu eder. Hava, su ve besin kalitesini yükseltir.

Bu yazının orijinali Ozan Onat imzası ile Gelecek Şimdi sayfasında yayımlanmıştır.

gelecek şimdi