Home Biyoloji Mikrobiyoloji Virüslerin Canına Okuyan Yeni Sistem: CRISPR-gold

Virüslerin Canına Okuyan Yeni Sistem: CRISPR-gold

4912
0
crispr 8 3 18
crispr 8 3 18

Gen düzenleme sistemi olarak bilinen CRISPR-Cas9 sistemi kullanılarak geliştirilen ‘Altın Nanopartikül’ yöntemiyle mutasyon kaynaklı hastalıkların tedavisi mümkün kılındı. Ancak sistemin anahtar molekülleri genellikle yan etkilere neden olabilecek virüsler tarafından sağlanır. CRISPR içinse bu durum tam olarak devrim niteliği taşımaktadır. Virüsler ve onların olumsuz etkileri CRISPR-gold ile tamamen ortadan kaldırıldı diyebiliriz.

Görsel 1. CRISPR-gold mekanizması

”Araştırmacılar CRISPR-gold moleküllerini klinik çalışmaların ön ayağı olarak kabul edilebilecek fareli deneylere başlamış ve sonuçlarını almışlardır. ”

Bu yol aslında bir tür non-viral (Viral olmayan) yol olarak tanımlanabilir. San Antonio’daki Texas Sağlık Bilimleri Merkezi’nde Hye Young Lee, Berkeley’deki Kalifornia Üniversitesi’nden Niren Murthy ve meslektaşları CRISPR-Cas9’un bu yeni versiyonunu test ettiler. CRISPR-gold olarak isimlendirilen bu yöntemde gen transfeksiyonu virüsler yerine ‘’altın nanopartikül’’ denilen moleküllerle gerçekleştirilir.

Görsel 2. Fare Deneyleri

Araştırmacılar, otizm spektrum bozuklukları ile ilişkili genetik bir durum olan fragile X sendromu için bir model olan genetik olarak tasarlanmış fareler üzerinde bu tekniği denediler. CRISPR – gold, sendroma bağlı aşırı aktif geni sessizleştirdi ve hayvanların anormal tekrarlayan davranışlarını bastırdı. Kısaca:

-Science is Everything-

VIANature
SOURCENature
Previous articleIo’nun halen canlı olduğunu ortaya çıkaran fotoğraf
Next article12 yıl aradan sonra ikinci kez bir hasta AIDS’ten kurtuldu
Mehmet Emin Köse
Lisans eğitimini Uludağ Üniversitesin'de Biyoloji üzerine tamamladıktan sonra kanser çalışmaları ve araştırmalarına devam etmek için İstinye Üniversitesi Moleküler Kanser Araştırma Laboratuvarında yüksek lisans öğrencisi statüsünde AR-GE bölümüne geçiş yaptı. Hücre Kültürü, Protein analizleri ve kanser araştırmaları özel ilgi alanı. Bilimi küçük yaşlardan itibaren sevdiği gibi yaşayış, sosyoloji, psikoloji, tarihe de meraklı. 3 yıldır aktif olarak Blog yazarlığı yapıyor. 30 Ocak 2019’da DijitalX ailesine katıldı. “Bilim Her şeydir” parolası hayatına yön vermeye devam ettiği sürece böyle biri olmaya devam ediyor. -Science is Everything-