Home Fizik Madde&Enerji Çin, sınırsız enerjiye kapı aralayacak “yapay güneşi” bu yıl tamamlayacak

Çin, sınırsız enerjiye kapı aralayacak “yapay güneşi” bu yıl tamamlayacak

3813
0
sun earth moon eclipse
sun earth moon eclipse

Sınırsız enerji alanında bir adım daha atan Çin, Güneş’in yedi katı ısıya erişmesi planlanan HL-2M Tokamak reaktörünün bu yıl tamamlanacağını duyurdu.

Çin, Güneş’in enerji üretmek için gerçekleştirdiği nükleer füzyon sürecini taklit edecek “yapay güneş” HL-2M tokamak reaktörünün 2019 bitmeden tamamlanacağını duyurdu. Söz konusu sıcaklık, Güneş’in çekirdeğindeki ısının (15 milyon derece) yaklaşık 7 katına eşdeğer.

Çin Ulusal Nükleer Şirketi’nden Duan Xuru tarafından geçtiğimiz Pazar günü yapılan açıklamada “yapay güneş plazmasının ağırlıklı olarak elektron ve iyonlardan oluşacağını” söyledi. Çin, ilk kez Kasım 2018’de yapılan açıklamada, Deneysel Gelişmiş Süper İletken Tokamak (EAST) reaktörün çekirdek plazmasında 100 milyon derece elektron sıcaklığına erişmeyi başardığını açıklamıştı.

2006’da kamuya sunulan yapay güneş modeli. [VCG]

Duan, HL-2M Tokamak’ının 100 milyon derece iyon sıcaklığına erişebileceğini ifade etti. Global Times’da yer alan habere göre bu hedefe ulaşmak “nükleer füzyondan enerji sağlayabilmek için aşılması gereken üç basamaktan birini” temsil ediyor.

Çin’in HL-2M Tokamak’ı ile hedeflediği başarıya ulaşması, geleceğin nükeer füzyon reaktörlerinde kullanılacak teknolojiyi tamamen değiştirerek “sınırsız enerjinin” kapısını aralayabilir.

SOURCEGlobal Times
Previous articleDört Kanada kurdu özel operasyon için Michigan’a havadan bırakıldı
Next articleBirlikte Evrim Ve Aşı Sorunsalı
Müfit Yılmaz Gökmen
Editörlük kariyerine 2009'da hurriyet.com.tr dış haberler masasında başladı. Şubat 2012'de ntvmsnbc (ntv.com.tr) bilim-teknoloji editörü oldu. İki yıl süren bu tecrübenin ardından iki yıl Al Jazeera Türk bilim-teknoloji editörlüğü yaptı. Bugün DijitalX'in yanı sıra bugün farklı mecralar için de içerik üretmeye devam ediyor.