Ana sayfa Fizik Madde&Enerji Çin, sınırsız enerjiye kapı aralayacak “yapay güneşi” bu yıl tamamlayacak

Çin, sınırsız enerjiye kapı aralayacak “yapay güneşi” bu yıl tamamlayacak

1650
0
[NASA]

Sınırsız enerji alanında bir adım daha atan Çin, Güneş’in yedi katı ısıya erişmesi planlanan HL-2M Tokamak reaktörünün bu yıl tamamlanacağını duyurdu.

Çin, Güneş’in enerji üretmek için gerçekleştirdiği nükleer füzyon sürecini taklit edecek “yapay güneş” HL-2M tokamak reaktörünün 2019 bitmeden tamamlanacağını duyurdu. Söz konusu sıcaklık, Güneş’in çekirdeğindeki ısının (15 milyon derece) yaklaşık 7 katına eşdeğer.

Çin Ulusal Nükleer Şirketi’nden Duan Xuru tarafından geçtiğimiz Pazar günü yapılan açıklamada “yapay güneş plazmasının ağırlıklı olarak elektron ve iyonlardan oluşacağını” söyledi. Çin, ilk kez Kasım 2018’de yapılan açıklamada, Deneysel Gelişmiş Süper İletken Tokamak (EAST) reaktörün çekirdek plazmasında 100 milyon derece elektron sıcaklığına erişmeyi başardığını açıklamıştı.

2006’da kamuya sunulan yapay güneş modeli. [VCG]

Duan, HL-2M Tokamak’ının 100 milyon derece iyon sıcaklığına erişebileceğini ifade etti. Global Times’da yer alan habere göre bu hedefe ulaşmak “nükleer füzyondan enerji sağlayabilmek için aşılması gereken üç basamaktan birini” temsil ediyor.

Çin’in HL-2M Tokamak’ı ile hedeflediği başarıya ulaşması, geleceğin nükeer füzyon reaktörlerinde kullanılacak teknolojiyi tamamen değiştirerek “sınırsız enerjinin” kapısını aralayabilir.