Ana sayfa Küresel Çevre Dört Kanada kurdu özel operasyon için Michigan’a havadan bırakıldı

Dört Kanada kurdu özel operasyon için Michigan’a havadan bırakıldı

2381
0
[Pixabay]

Vahşi doğa yetkilileri özel bir görev için Kanada’dan getirilen dört gri kurdu ABD’nin Michigan eyaletinde helikopter ile doğaya saldı.

Dört gri kurt (Canis kupus), helikopter ile Michigan eyaletindeki Isle Royale ulusal parkına bırakıldı. Kanada’dan getirilen kurtlar, 2.300 metrekarelik alan kaplayan parka yayılan Amerikan geyiği popülasyonunu kontrol altına almak için görev yapacak.

Ontario Doğal Kaynaklar ve Ormancılık Bakanlığı (OMNRF) tarafından kontrolden çıkan geyik popülasyonunu dengelemek için seçilen kurtların aynı zamanda ikinci bir görevi daha var: Ulusal parkta giderek azalan kurt popülasyonunu artırmak. Bir dişi, üç erkek olarak seçilen kurtlar, bu kapsamda Eylül 2018’e parka bırakılan ilk kurt grubu ile bir araya gelecek. OMNRF, önümüzdeki üç ile dört yıl arasında parka 14 ile 24 arasında kurt daha salacak.

Isle Royale (Royale Adası) geçmişte ana karaya bağlanan doğal buz köprüsü ile 50 gün veya daha fazla süre kurtların erişimine açık bir yerdi. Küresel ısınmasının etkileri nedeniyle buz köprüsü zamanla görünmez oldu ve ulusal park izole hale geldi. Sonuç olarak 1980’de 50 kurdun olduğu ulusal parkta bu sayı 2016’da ikiye düştü.

Kurtların azalması ile geyik popülasyonunda patlama yaşandı. Aslında çok daha kötü olmayan bu durum sonrasında diğer canlıların gıda kaynaklarını da etkilemeye başladı. “Isle Royale Kurt ve Geyik Projesi” kapsamında birçok otçul hayvanı tehdit eden durumun tersine dönmesi ve ekolojik sistemin dengelenmesi ümit ediliyor.

Projenin başında yer alan ekolog John Vucetich, “seçilen kurtları yakalamanın kolay olmadığını ve gruplarından ayrılarak tamamen yeni bir ortama alışmak zorunda kalacaklarını” ifade etti. Vucetich, bu durumun kurtlar için “oldukça stresli olduğunu” ifade etti.

Geyik vs kurt

ABD Balık ve Vahşi Doğa Servisi (FWS), gri kurtların tekrar koruma altına alınması yönünde adım atmaya hazırlanırken, Isle Royale’de sayılarının önümüzdeki yıllarda yavaşça artması ümit ediliyor.

Gri kurtlar ABD’ninWyoming ve Batı Büyük Göller bölgesinde tükenmiş, ardından 2014 yılında tekrar doğaya salınmıştı. Uygulanan programı FWS “büyük kurtarma operasyonu” olarak değerlendirirken, Biyolojik Çeşitlilik Merkezi “ülke genelindeki kurtlar için ölüm fermanı” yorumunu yapmıştı.

Isle Royale ulusal parkı yetkililerinden Mark Romanski ise “gri kurtların vahşi doğadaki dirençleri karşısında çok etkilendiğini ve getirilen kurtların yeni yaşam alanlarına birkaç saat içinde alıştıklarını” söyledi. Romanski, yetişkin erkek kurtların yaklaşık 40 kilo civarında olduğunu belirterek, “bir geyik ile karşılaştıklarında ne yapacaklarını bilecekler” ifadesini kullandı.


Gri kurtlara merak salarsanız Liam Neeson’ın başrölünde oynadığı 2011 yapımlı “The Grey”i izlemek isteyebilirsiniz.