Ana sayfa Bilim Beyin&Zihin Elon Musk: Beyin-bilgisayar arayüzü Neuralink yakın zamanda duyurulacak

Elon Musk: Beyin-bilgisayar arayüzü Neuralink yakın zamanda duyurulacak

1506
0
[Pixabay]

Elon Musk, insan beyninin bilgi işlem kapasitesini artırarak bizleri sayborg olmaya ilk adımı atacağımız Neuralink adlı teknolojinin güncellendiğini ve yakın zamanda duyurulacağını belirtti.

Elon Musk üç yıl önce Neuralink adını verdiğini firmasını hayata geçirmiştir. Yapay zekanın insanlığa sunduğu tehditlerden sıkça söz eden ve makineler ile baş edebilmemiz için sayborga dönüşmemiz gerektiğini savunan Musk, Neuralink ile bu hedefine doğru ilk adımı atmayı istiyor. Beyne yerleştirilecek ultra-yüksek genişbant bağlantılı implant, bilgi işleme kapasitemizi yapay zeka seviyesine çıkararak onların altında kalmamımızı sağlayacak.

Musk, bu şekilde ifade ettiği teknolojinin ne zaman duyurulacağı yönündeki bir soruya Twitter üzerinden “Çok yakında” cevabını verdi. Ancak Musk böyle dese bile bilmediğimiz birçok detay var. Firmanın nasıl bir çalışma yürüttüğü hakkında bir bilgi yok iken, web sayfasında sadece iş ilanları yer alıyor. Neuralink’in ise şu an sadece bir fikir olarak tanıtıldığı ifadelerin dışında ne amaca hizmet edeceği kesin olarak bilinmiyor. İmplant sayesinde internet ile yüksek hızlı bağlantı kurarak bilgi aktarımı mı yapacağız, yoksa yapay zeka ile eşleşerek algılarımızı inanılmaz boyutlara mı çıkaracağız?

Elon Musk: Maymun seviyesine inmemek için yapay zeka ile birleşmeliyiz

Ne gibi tartışmalar doğuracak?

Kamuya sunulması fikri ilk saniyede tüyleri diken diken edecek bu tür bir teknolojinin uygulaması ve kontrolü başlı başına bir muamma. Musk’ın bugüne dek öne çıkardığı kullanım amacı ise AI, yani yapay zeka ile eşleşmek. Makinelerin gerisinde kalmamak için zihimizi onlar ile eşleştirmemiz gerektiği, Musk’ın insanlığı kurtarmak için sunduğu çözümü temsil ediyor.

Musk’ın Mars’ta yaşamayı hayal ettiğini, ailesinin adını ve Güneş Sistemi’nin hakimiyetine uzanan yatırımlarını Kızıl Gezegen’de devam ettirmek istediğini düşünmek abartı olmaz. Bunları hayal eden fütürist milyarderin zihnini makineye depolayarak ölümsüzlüğü elde etmek istediğini düşünmek de oldukça makul. Peki henüz nasıl uygulanacağı ve nasıl test edileceği bilinmeyen Neuralink gibi bir teknoloji ne gibi tartışmalar doğuracak?

Engelli insanların sıkıntılarını aşmasını sağlamak, beyin implantları ile atılacak en doğru adım olabilir. Nihayetinde, beynimizin potansiyelini daha iyi kullanmayı amaçladığımız çalışmalar da devam edecek. Günümüzde “BRAIN Initiative” ve “Human Brain Project” gibi beynin haritasını çıkarmaya ve zihni dijitale depolamayı amaçlayan birçok araştırma mevcut. Musk, bu girişimler ile işbirliği yapmak istiyor mu, onu da bilmiyoruz.

Nihayetinde, milyarderlerin sözde kamuya açık ancak oldukça gizli AI ve transhümanizm araştırmalarının nasıl sonuçlar vereceğini tahmin etmek çok zor. Musk karşımıza ne çıkaracak merakla beklerken, arka planda tam olarak ne olup bittiğini muhtemelen hiçbir zaman bilemeyeceğiz.

Birçoğumuzun hayali: Sonsuza kadar yaşayabilecek miyiz?