Ana sayfa Bilim Kaya sincabının kamçılı yılanı mideye indirdiği nadir fotoğraflar

Kaya sincabının kamçılı yılanı mideye indirdiği nadir fotoğraflar

1183
0
[Guadalupe Mountains National Park/William Leggett]
Okuma süresi: 2 dakika

ABD’nin Texas eyaletinde vahşi doğa yetkilileri tarafından çekilen ve bir kaya sincabının kamçılı yılanı yediği anları gösteren fotoğraflar bildiklerimize ters düşüyor.

Muhtemelen vahşi doğanın en şirin ve zararsız üyelerinden biri ola sincapların yılanlarla girdikleri kavgadan sağ çıktıklarına ve kurbanlarını mideye indirdiklerine tanık olmadınız. Ancak Texas’ın Guadalupe Mountains Ulusal Parkı’nda 10 yıl önce yaşanan kavga tam olarak böyle sonuçlandı.

Kaya sincapları Sciuridae familyasının en büyük üyeleri olarak 50 santimetrenin üzerinde uzunluğa erişebiliyorlar. Kaya sincabının ziyafetine dönüşen kamçılı yılan ise 183 cm uzunluğa erişebiliyor. Fotoğrafları 2009 yılında çeken William Leggett’a göre, düşmanını acımasızca öldürüp mideye indiren kaya sincabı, yakınlardaki yavrularını korumaya çalışan bir anneydi. Kısaca çok daha saldırgan ve hayatta kalmak için son derece motive haldeydi.

Guadalupe Mountains National Park/William Leggett

Leggett, 2015’te Huffington Post’a yaptığı açıklamada “yılan ve sincabı çoktan kavgaya tutuşmuş halde yakaladığını” belirtmişti. Anne sincap yavrularını tehdit eden yılanın üstesinden geldikten sonra ziyafet çekmeyi ihmal etmedi.

Guadalupe Mountains Ulusal Parkı Facebook hesabında paylaştığı fotoğraflar için “Texas sincapları ile uğraşmayın! ifadesini kullanırken, karelerde sincabın iki pençesiyle tuttuğu yılanı kemirdiği görülüyor.

Vahşi doğanın ne anlama geldiğini benzeri zor görülecek bir sahne ile anlatan fotoğraflar sincapların sanıldığı kadar narin olmadığını da özetliyor.

Image may contain: outdoor
Guadalupe Mountains National Park/William Leggett

İlginizi çekebilir:

Sincaplardan bulaşan virüs üç kişiyi öldürdü