Ana sayfa Teknoloji Donanım&Elektronik Sony PS4 100 milyon barajını aştı, PS5 hangi özellikler ile geliyor?

Sony PS4 100 milyon barajını aştı, PS5 hangi özellikler ile geliyor?

1122
0
[Fabian Albert/Unsplash]

Sony PS5 için gün sayıyor. Bu süre içerisinde PS4 satışları hız kesmeye Sony 100 milyon adet barajını aştı. Sony yaptığı bir açıklama PS4’ün piyasaya çıkış 2013’ten itibaren 30 Haziran 2019’a kadar 100 milyon adet PS4 satıldığı açıkladı.

Sony’in en son açıkladığı verilerde 2018 yılının sonundaki PS4 satış rakamını 91.6 milyon olarak duyurmuştu.

Video oyunları analisti ve Twitter fenomeni olan Daniel Ahmad, PS4’ün 100 milyon adet başarısını PS2 ve Wii’den daha kısa sürede yakaladığını belirtti.

Daniel Ahmad tarafından hazırlanan grafikte oyun konsollarının çekişmesi daha net anlaşılıyor. Switch ilk çıktığında PS4’ten daha iyi bir grafik değerinde olduğu, PS4 ve Wii arasındaki rekabetin ne kadar başa baş geçtiği ve son yıllarda PS4 satışları artarak devam derken Wii satışlarının ise azaldığını net olarak görünüyor.

PS5’in önümüzdeki sene satışa çıkması bekleniyor. Ancak PS4 satışlarının artarak devam etmesi onu, oyun yapımcıları vazgeçilmezi yapıyor.

Öte yandan PS5 geri uyumluluk özelliği ile satışa sunulacak. Yani PS4 oyunlarınızı da PS5 üzerinden sorunsuz şekilde oynayabileceksiniz. Bunun yanında Playstation VR seti de desteklenen özellikler arasında görünüyor.

Sony PS5’in en heyecanlı yanı ise görsel ve performans geliştirmeleri oldu. Edinilen bilgilere göre Playstation 5, 3. nesil 8 çekirdekli bir AMD Ryzen işlemcisine sahip olacak. Ayrıca Radeon Navi teknolojisi ile çıkış yapacak olan GPU kullanacak ancak bu GPU, Playstation 5 oyun konsoluna özel ayarlanmış olacak. Ayrıca Sony PS5 8K desteği ile geliyor. SSD kullanacak olan konsollar, henüz pek desteklenmeyen 8K çözünürlük kalitesinde oyun tecrübesi sunacak. NVIDIA’nın RTX teknolojisine benzer bir sistem ve 3D ses özelliklerini bulunduracağı da belirtildi.