Ana sayfa Bilim Brezilya Devlet Başkanı: İki günde bir tuvalete gidin

Brezilya Devlet Başkanı: İki günde bir tuvalete gidin

1491
0
[Gilles Desjardins/Unsplash]

Brezilya’nın Amazon ormanlarını bugüne dek tanık olunmamış bir hızda yok eden Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, dünyanın kurtulması için “iki günde bir tuvalate gidilmesini” önerdi.

Amazon ormanlarının Brezilya sınırları içinde kalan en büyük bölümü, Temmuz 2018’den bu yana %278 oranında ormansızlaştı. Göreve geldiği tarihten bu yana 2,254 kilometrekare yağmur ormanının ortadan kalkmasından sorumlu olan Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro ise dünyanın kurtulması için inanılmaz bir yöntem sundu.

İklim değişikliğinin insan kaynaklı olduğunu reddeden ve Brezilya’nın çevreyi koruma politikalarını orman alanlarını tarım arazisine çevirmek amacıyla yeniden düzenleyen Bolsonaro, Amazon’daki orman kaybını gözler önüneseren Ulusal Uzay Araştırma Enstitüsü’nün (NPE) verilerini de görmezden gelmişti. Bolsonaro, enstitünün direktörü Ricardo Galvao’yu “yalan söylemekle” suçlayarak görevden almıştı.

BBC’de yer alan habere göre, bir gazeteci Bolsonaro’ya “küresel sera gazlarının %25’inin ormansızlaşma ve tarım arazilerinin artışından kaynaklandığını” söylediğinde cevabı şu şekilde oldu:

“Az yemek yemek yeterlidir. Çevre kirliliği hakkında konuşuyorsunuz. Her iki günde bir tuvalete gitmek yeterli. Bu tüm dünya için daha iyi olur.”

Ne kadar inanması güç gelse de, “Kaptan Elektrikli Testere” lakabını kazanan Bolsonaro dünyayı kurtarmak için iki günde bir tuvalete gidilmesi gerektiğini düşünüyor.

Tuvaletini tutmayı düşünenler olursa…

Diyelim ki delice bir işe kalkışıp tuvalete gideceğiniz zamanı kontrol etmeye çalışacaksınız. Bu mümkün mü?

Forbes’a açıklama yapan Johns Hopkins Bloomberg Kamu Sağlığı Yüksek Okulu’ndan Bruce Y. Lee, şu ifadeleri kullanıyor:

“Büyük tuvaletinizi yapmak zamanına karar verebileceğiniz bir şey değil. Önceden büyük tuvaletiniz için zaman ayarlamak gibi bir şey söz konusu değil… İnsanlara rastgele daha az tuvalet yapın demek iyi bir sağlık önerisi değil ve birçok rahatsızlığın yanı sıra yeraltı sularında kirliliğe neden olur.”

2018’de yapılan bir araştırmaya göre tuvaletinizi yapabileceğiniz en uzun süreler 3 ile 7 gün arasında değişiyor. Daha uzun sürelerde tuvaleti tutmak ise çok ciddi hastalıklara, hatta ölüme neden olabilir.

2015 yılında tuvalet korkusu olan bir genç kız tuvaletini sekiz hafta tuttuktan sonra hayatını kaybetmişti. Göğüs boşluğundaki birikim zamanla sıkışmaya ve kalp krizine neden oldu. Geçtiğimiz yıl da Britanya’da bir tutuklu “tuvalet grevi” yaparak 40 günün üzerinde tuvalete gitmemişti.

Eğer neden olduğunuz sera gazını azaltmak istiyorsanız, kırmızı eti azaltarak sebze ve meyve ağırlıklı bir diyet tercih edebilirsiniz. Ancak bu tuvalete her iki günde bir gideceğiniz anlamına gelmiyor. En mantıklı çözüm, ağaçları korumak.

İlginizi çekebilir: