Ana sayfa Küresel Dünya Maraton koşucusu çok şiddetli kusmaktan yemek borusunu yırttı

Maraton koşucusu çok şiddetli kusmaktan yemek borusunu yırttı

1966
0
[Pixabay]

ABD’nin California eyaletinde ilk maratonuna katılan bir koşucu, karnında hissettiği acının üzerine hap aldıktan sonra şiddetle kusarak yemek borusunu yırttı.

BMJ Case Reports dergisinde yayımlanan araştırma makalesi, “Boerhaave’nin sendromu” olarak bilinen ve ölümcül olabilen nadir bir vakaya ait bilgi sundu.

37 yaşındaki bir koşucu, acısını dindirmek için kullandığı reçetesiz ilacın ardından kusarken yemek borusunu yırttı. Koşu esnasında göğsünün sağ kısmında ve karnının üzerinde aşırı acı hisseden koşucu, iltihaplanmayı önleyici ilaç aldıktan hemen sonra şiddetle kustu. Kusmasının ardından anormal bir acı hissettiğini belirten ismi açıklanmayan adam, kaburgasının kırıldığını sandı. Nefes almakta zorlanan ve yere uzanınca sol tarafında acı hisseden adam acil servise kaldırıldı.

Radyoloji sonuçları, aşırı şiddetli kusma nedeniyle yemek borusunda yırtık olduğunu ortaya çıkardı. Doktorlar, maraton koşucularının neredeyse %96’sında sindirim sistemi ile ilgili sorunlara rastladıklarını ancak yemek borusunun yırtılması vakasına ilk kez rastladıklarını belirtti. Boerhaave’nin sendromunda ölüm riskinnin %20 olduğu not düşüldü.

Hastanın göğüs kafesine ait CT taraması. [BJM]

“Hayatın değerini anladım”

Doktorlar, bronkoskopi uygulayarak koşucunun burun ve ağzından boğazına ince bir tüp soktu. Koşucu, toplam 41 gün süren ve üç hastane değiştirdiği tedavi sürecinde sürekli tüp ile beslendi.

Nefes almayı ve yürümeyi yeniden öğrenmek zorunda kaldığını söyleyen ve 70 gün sonra tekrar koşmaya başladığını belirten koşucu, “hayattaki küçük şeylerin değerini anlamayı öğrendiğini” vurguladı.

Doktorlar, yaşanan vakanın özellikle düşük kardiyovasküler riski bulunan atlerle için geçerli olabilecek bir rahatsızlık olarak not edilmesi gerektiğini belirtti.

Bronkoskopi uygulaması esnasında çekilen yemek borusu röntgeni. [BJM]

İlginizi çekebilir:

KAYNAKIFLS
Önceki makaleAvustralya’daki yangınlar 500 milyona yakın hayvanın hayatına mal oldu
Sonraki makaleTesla’nın Çin’de Ürettiği İlk Aracın Teslimatı Evlilik Teklifiyle Gerçekleşti
Editörlük kariyerine 2009'da hurriyet.com.tr dış haberler masasında başladı. Şubat 2012'de ntvmsnbc (ntv.com.tr) bilim-teknoloji editörü oldu. İki yıl süren bu tecrübenin ardından iki yıl Al Jazeera Türk bilim-teknoloji editörlüğü yaptı. Bugün DijitalX'in yanı sıra bugün farklı mecralar için de içerik üretmeye devam ediyor.