Ana sayfa Bilim Beyin&Zihin Yanlış Alzheimer Tanısı: Yeni Bunama Hastalığı Keşfedildi !

Yanlış Alzheimer Tanısı: Yeni Bunama Hastalığı Keşfedildi !

2510
0

Uzun zamandır karşılaşılan bir problemdi ve sonunda çözüme kavuştu. Araştırmacıların kafasını uzun süredir kurcalayan problem ise şu; Alzheimer belirtileri gösteren bazı insanlarda ölümlerinin ardından yapılan detaylı otopsiler sonucu görüldü ki Alzheimer spesifik tau protein birikimi ve plak oluşumları bu bireylerde yok.

NORMAL/ALZHEİMER BEYİN

Peki bu bireyler Alzheimer değilse ne? Araştırmacılar bunama bağlantılı yeni bir hastalık olduğundan şüphe duyuyorlar. Alzheimer gibi davranan bu hastalık yeni bir nöro-dejeneratif hastalık olabilir. LATE (limbik-predominant yaşa bağlı TDP-43 ensefalopati) adı verilen yeni hastalık, genellikle 85 yaş ve üzerindeki “en yaşlı yaşlıları” etkiliyor.

Ayrıca hastalığın TDP-43 adı verilen bir proteinin hatalı versiyonu ile ilişkili olduğu tahmin ediliyor. Bu protein beynin hipokampus ve orta frontal girus gibi bellekle ilişkili bölgelerinde, ayrıca amigdala gibi hisleri ve yaşamsal dürtüleri düzenleyen yerlerde birikiyor. Kabaca 85 yaşın üzerindeki her 4 kişiden birinde proteinin bu bölgelerde biriktiği görüldüğünden, hastalığın bu yaş grubunda en az Alzheimer hastalığı kadar önemli bir tehdit olduğu düşünülüyor.

Bilim insanlarının geçtiğimiz on yıl içinde hafıza sorunları yaşayan hastaların ileri analizlerinde (nöro görüntüleme, beyin-omurilik sıvısı analizleri) gördüler ki bu bireyler Alzheimer değil, yeni bir bunama türü olarak görülen LATE hastası.

-ScienceisEverything-

İLEPopular Science
Önceki makaleMatematik dahisi akıllı at Hans’ın hikayesi
Sonraki makaleZ kuşağının izlemesi gereken başyapıtlar: American History X
Mehmet Emin Köse
Lisans eğitimimi Uludağ Üniversitesinde Biyoloji üzerine tamamladıktan sonra hedeflediğim alan olan kanser çalışmaları ve araştırmalarını yapabileceğim bir yüksek lisans programına kayıt oldum. Şu an İstinye Üniversitesi Moleküler Kanser Araştırma Laboratuvarında yüksek lisans öğrencisi statüsünde AR-GE bölümünde bulunmaktayım. Hücre Kültürü, Protein analizleri ve kanser araştırmaları özel ilgi alanım olması yanında, bilimi küçük yaşlardan itibaren seven biriydim. Bunların yanında yaşayış, sosyoloji, psikoloji, tarih konularına da ilgiliyimdir. 3 yıldır aktif olarak Blog yazarlığı yapmaktayım. 30 Ocak 2019’da ise DijitalX ailesine katıldım ve yazmaya burada devam ediyorum. “Bilim Her şeydir” parolası hayatıma yön vermeye devam ettiği sürece böyle biri olmaya devam edeceğim. -Science is Everything-