Ana sayfa Bilim Astronomi 500 milyon ışık yılı öteden Dünya’ya her 16 günde sinyal ulaşıyor

500 milyon ışık yılı öteden Dünya’ya her 16 günde sinyal ulaşıyor

1485
0
Bir FRB'nin Dünya'ya ulaşmasını tasvir eden çizim. [M. Kornmesser / CC 4.0]

Gökbilimciler benzeri olmayan bir kozmik olayla karşı karşıya: 500 milyon ışık yılı ötedeki bir galaksiden her 16 günde Dünyamıza hızlı radyo patlaması (FRB) yayılıyor.

Bir yer teleskobu tarafından tespit edilen en yeni FRB, bugüne dek kayıtlara geçenlerin aksine çok faklı bir özelliğe sahip: 500 milyon ötedeki bir galaksiden geldiği anlaşılan FRB, her 16 günde bir tekrarlıyor.

FRB (hızlı radyo patlaması) veya FRBs (hızlı radyo patlamaları) olarak bilinen kozmik olay, en az karanlık madde veya karadelikler kadar dev bir gizem. Arşivimizde hakkında birçok yazı bulabileceğiniz FRB’ler tekrarlı ve tekrarsız olarak gerçekleşiyor ve her biri milisaniyeler içinde Güneş’in onlarca yılda saçtığı kadar enerji saçıyor. Astronomlar bugüne dek bazı FRBs kaynaklarını tespit etmiş olsa da, nasıl oluştukları, yani gerçek kökenleri bilinmiyor.

arXiv üzerinden yayınlanan ve henüz bir bilimsel dergide yer almayan araştırma, muhtemelen uzaylılara işaret etmiyor. Akıllara geçmişteki tespitler gibi ilk gelen ancak henüz kanıtlanamayan olasılık, bir nötron yıldızı.

İlk FRB’nin resmi olarak 2007’de tespit edildiği açıklanmıştı. Kayıtlara FRB 180916.J0158+65 adıyla geçen en son FRB, en düzenli döngüye sahip tekrarlı hızlı radyo patlaması olarak beliriyor. Kanada’nın British Columbia eyaletinde yer alan Kanada Hidrojen Yığunluğu Haritalama Deneyi (CHIME) cihazı tarafından tespit edilen sinyaller, 16 Eylül 2018 ile 30 Ekim 2019 arasında kayıtlara geçti (Bu araştırmaya ait ilk makaleyi okumak isterseniz tıklayın).

Söz konusu tarihler arasında, FRB sinyalleri dört gün boyunca neredeyse her saat tespit edildi, ardından 12 gün süren bir sesslizlik yaşandı. Ardından, her 16.35 günde tekrarlanan sinyaller gelmeye devam etti.

İki yıl süren analizlerin sonucunda hazırlanan araştırma makalesinde, “Belli bir döngüye sahip ilk FRB’nin tespit edildiği ve 16.35 günlük döngünün FRB araştırmalarında önemli bir ipucu sunabileceği” ifade edildi.

FRB 180916.J0158+65 sinyalinin döngüsü, nasıl oluştuğu hakkında önemli bilgiler sunabilir. Belki de ilk kez, astronomlar sinyalleri oluşturan gök cisminin özelliklerini ortaya çıkarabilir.

İlginizi çekebilir: