Home Teknoloji Donanım&Elektronik İngiltere, Corona virüsü ile ilgili komplo teorileri yüzünden 77 adet 5G istasyonunun...

İngiltere, Corona virüsü ile ilgili komplo teorileri yüzünden 77 adet 5G istasyonunun zarar gördüğünü duyurdu

8941
0
43122390805 f66d170053 k
43122390805 f66d170053 k

5G ile ilgili haberlerin ardı arkası kesilmiyor. Son dönemde komplo teorileri ile sıkça anılan ve teoriler yayılmaya devam ettikçe halkın 5G’ye karşı tepkisi ve korkusu gitgide artıyor. İngiliz operatörleri toplamda 77 adet 5G baz istasyonunun zarar gördüğünü açıkladı.

Uzmanların açıklamalarına ve yapılan deneylerle etkisi olmadığı kanıtlanmasına rağmen bazı ülkelerde insanların 5G baz istasyonlarına saldırıları devam ediyor. Corona virüs salgını sonrası komplo teorilerinin hedefinde kalan baz istasyonlarına verilen zararlar ülkeleri de zor durumda bırakıyor.

Asılsız haberler ve teoriler yüzünden çalışanlar da tehlike altında

Corona virüsle mücadelede zor günler geçiren İngiltere’de komplo teorilerinin artmasıyla birlikte 5G’ye karşı tepki hızla artıyor. İngiltere’deki mobil operatörler 77 adet 5G baz istasyonunun zarar gördüğünü ve bazı durumlarda mobil operatör çalışanlarının dahi saldırıya uğradığını açıkladı. İngilteredeki mobil operatörlerden BT’nin CEO’su Philip Jansen, baz istasyonlarının bakımıyla ilgilenen bir mühendisin bıçakladığını ve hastaneye kaldırıldığını da belirtti.

OLI SCARFF/AFP via Getty Images

Uzmanların uyarmasına rağmen hala devam eden bu olaylar karşısında sosyal medya devleri Facebook, Twitter ve Youtube’un ortak bir karar aldı ve bu tarz içerikleri engelleyeceklerini duyurdu. Maalesef bu duyuru da halkın paniği ve öfkesine karşı çözüm olmadı. Protestolar büyük ölçüde azalmış olsa da hala devam ediyor. Saldırı sonrasında hizmetlerinde kesinti yaşamayan operatörler azalan altyapı sebebiyle internet hızlarını düşürmek zorunda kaldı.

Yazımızda da belirttiğimiz gibi Corona virüs ile 5G istasyonlarının birbiriyle herhangi bir bağlantısı bulunmuyor. Araştırmalar sonunda ortaya çıkan veriler Corona virüsün temas ve hava yoluyla bulaşabildiğini gösteriyor. Corona virüsün 5G ile bağlantılı olduğunu belirten komplo teorileri itimat etmememiz gerekiyor.

Previous articleHamam böcekleri Atom Bombasından Sağ Çıkabilir Mi?
Next articleRyugu’nun Detaylı Görüntüleri Güneş ile Yaşadığı Temasa İşaret Ediyor
Erman Mutlu
Kripto para, blockchain ve teknoloji konularıyla ilgili 2019 yılından Dijitalx'de içerik üretiyor.