SpaceX, devasa Starship roketi ile Mars’ta kalıcı bir insan yerleşimi inşa etmeye neredeyse hazır.

SpaceX’in kurucusu ve CEO’su Elon Musk 16 Ekim Cuma günü Uluslararası Mars Topluluğu Konvansiyonu’nda yaptığı açıklamada, özel uzay uçuşu şirketinin Mars’a ilk mürettebatsız görevini şimdiden dört yıl gibi kısa bir sürede başlatma yolunda ilerlediğini söyledi.

Musk, Mars Society’nin kurucusu Robert Zubrin ile yaptığı görüşmede, “O ikinci Mars transfer penceresini yapma şansımız olduğunu düşünüyorum” dedi. Konuşmanın tekrarını buradan izleyebilirsiniz.

Musk’ın bahsettiği bu pencere, her 26 ayda bir Mars görevi için ortaya çıkan bir fırlatma fırsatı. NASA, Çin ve Birleşik Arap Emirlikleri bu yılın Temmuz ayında Mars’ta görevler başlattı. Bir sonraki pencere 2022’de Musk’ın 2024 Mars fırlatma fırsatına atıfta bulunmasıyla açılıyor.

Görev, şu anda şirketin Güney Teksas tesisinde geliştirilmekte olan, yeniden kullanılabilir bir roket ve uzay aracı kombinasyonu olan SpaceX Starship aracıyla Kızıl Gezegene fırlatılacak. SpaceX ayrıca 2022’den başlayarak aya yapılacak görevler ve Dünya çevresinde noktadan noktaya geziler için Starship’i kullanmayı planlıyor.