Home Uzay Astrofizik Evrenin En Geniş 3D Haritası Hazırlandı

Evrenin En Geniş 3D Haritası Hazırlandı

8258
0
universespacecomEPFL
universespacecomEPFL

Harita, 100’den fazla astrofizikçinin katılımıyla yaklaşık 20 yılı aşkın bilgi birikiminin üzerine inşa edildi.

Ortaya Dünyamızı alan bu modelleme, merkezden ilerlemeye devam ettikçe galaksimize görece daha uzaktaki gökadaları gösterir. Ayrıca, Big Bang’den (Büyük Patlama) beri evren genişlemeye devam ettiği için uzaktaki noktalar geçmişte oluşmuş galaksilerin merkezini temsil eder. Haritadaki her renk belirli galaksileri temsil etmekte: Yakın galaksiler mavi ve kuasarlar sarı renkle kodlanmış.

Bu en yeni güncellemeyle birlikte proje, Samanyolu’ndan 11 milyar ışık yılı uzaklıktaki çok eski zamanlardan kalma nesnelere uzanan 2 milyondan fazla galaksiyi içine alarak bize tarihi bir keşif olanağı sundu.

Kanada’daki Waterloo Üniversitesi’nde çalışan Will Percival, bu durumu “Evrenin genişliğinin eksiksiz bir öyküsü” şeklinde tanımlarken Utah Üniversitesi’nde çalışan Kyle Dawson, araştırmacıların “aradaki 11 milyar yılda yer alan baş belası bir boşluğu” ele aldıklarını söyleyip ekliyor: “Beş yıl süren devamlı gözlemler yoluyla, bu boşluğu doldurmaya çalıştık. Ayrıca bu bilgileri kullanarak, evren bilimde son on yılda meydana gelmiş en özlü gelişmelerin bir kısmını sağlıyoruz.”

Ayrıca bu harita, evrenin genişlemesinin bir noktada hızlanmaya başladığını ve artarak devam ettiğini gösteriyor. Araştırmacılar, bu hızlanmanın karanlık enerjinin varlığından kaynaklandığını söyledi. Bilim insanları, bu görünmeyen ögenin Albert Einstein’ın genel görelilik teorisine uyduğunu düşünüyor.

SDSS ekibi evreni haritalama misyonlarının henüz bitmediği belirterek yeni aşamayı (yıldızları ve kara delikleri haritalamayı) başlatmak için donanım oluşturmakla meşgul olduklarını ve önümüzdeki 20 yılın yeni keşiflerini dört gözle beklediklerini belirttiler.

İleri Okuma ve Kaynakçalar: Scientists unveil largest 3D map of the universe ever: https://www.space.com/largest-3d-universe-map.html

SOURCESpace.com
Previous articleHapşırığını Tutan Adamın Boynu Çatladı
Next articleKaşar Mı Yoksa Gen Mi? Hollandalılar Neden Bu Kadar Uzun?
Su Sumeyye Kalyon
23 yaşında, yazılım öğrencisi. Amatör astrofotoğrafçı, aynı zamanda uzay, bilim, astrofizik ve teknoloji alanlarına ilgi gösteriyor.