Home Uzay NASA, James Webb Uzay Teleskobunu 18 Aralık’ta Ateşleyecek

NASA, James Webb Uzay Teleskobunu 18 Aralık’ta Ateşleyecek

3119
0
nasa jwst 02
nasa jwst 02

Uzay keşfinde yeni bir sayfanın açılacağı tarihin yıllarca ertelenmesinin ardından, NASA bugüne dek inşa edilen en gelişmiş uzay teleskobu JWST’nin 18 Aralık 2021’de ateşleneceğini duyurdu.

JWST, 18 Aralık 2021 tarihinde Fransız Ginesi’nden Ariane 5 roketi ile ateşlenecek. Teleskobun ateşlenme noktasına gönderilmesi beklenirken, Ariane 5’in büyük kısmının ateşleme üssüne ulaştırıldığı belirtildi.

JWST’nin ateşlenme tarihi ilk olarak 2010 öncesine kadar rastlıyor. 1996’a geliştirilmeye başlanan proje, 2007’yi ateşlenme tarihi olarak belirlenmiş ancak 2005 senesinde teleskop yeniden tasarım ve donanım güncellemesine tabi tutulmuştu. İkinci hazırlık sürecinin 2016’da tamamlanması ve teleskobun 2018’de ateşlenmesi beklenenirken, son derece titiz tasarım çalışmaları nedeniyle ateşleme tekrar belirsizleşmişti.

Yine de JWST için bunca yıl beklemeye değer. Hubble Uzay Teleskobunun halefini temsil eden JWST, her bakımdan daha üstün olduğu gibi bugün Hubble’ın göremediği sayısız galaksi ve gök cismini görebilme yeteneğine sahip olacak (JWST detaylı özelliklerine bakmak için tıklayın). Kızılötesi ölçümlerden etkilenmemesi için -223 civarında süğer bir soğuklukta faaliyet göstermesi gereken JWST, bu sebeple büyük bir ısı kalkanına sahip olduğu gibi gibi Dünya-Güneş kütle merkezlerinin dengelendiği Lagrange noktalarından birinde yer alacak.

Hubble’a kıyasla Dünya’nın yörüngesinden daha uzakta olacağı için JWST’nin görev süresi çok daha kısa olacak. NASA, beş senelik ana görev süresinin ardından JWST’nin bir beş sene daha gözlemlerine devam etmesini umuyor. Kepler’in ana görev süresini fazlasıyla aştığını düşünürsek, JWST gibi gelişmiş bir teleskop da bunu başarabilir. JWST ile uzayın derinliğinde bakmayı tercih edeceğimiz ilk yerler arasında, Dünya benzeri gezegenler saklayan yıldız sistemleri olacak.

nasa jwst 01 webb
NASA, James Webb Uzay Teleskobu’nun testlerinin iki hafta önce tamamlandığını açıkladı. [NASA]

Kaynak: Engadget

Previous articleWestern Digital Digital Hard Disk’i Yeniden Tasarlıyor
Next articleÇin, Bir Kilometre Uzunluğunda Uzay Gemisi İnşa Etmeyi Planlıyor
Müfit Yılmaz Gökmen
Editörlük kariyerine 2009'da hurriyet.com.tr dış haberler masasında başladı. Şubat 2012'de ntvmsnbc (ntv.com.tr) bilim-teknoloji editörü oldu. İki yıl süren bu tecrübenin ardından iki yıl Al Jazeera Türk bilim-teknoloji editörlüğü yaptı. Bugün DijitalX'in yanı sıra bugün farklı mecralar için de içerik üretmeye devam ediyor.